Blog

Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem w Krakowie?

Kupowanie mieszkania na wynajem to długofalowa inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób, którym zależy na pasywnym dochodzie. Tak, jak w przypadku każdej inwestycji, również ta, ma swoje plusy i minusy. Rynek nieruchomości w Krakowie prężnie się rozwija, a ceny mieszkań są uzależnione od wielu czynników. Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem w Krakowie?  

 

Korzyści z inwestowania w mieszkania na wynajem w Krakowie 

Głównym czynnikiem wpływającym na decyzję o inwestycji w mieszkanie na wynajem jest oczywiście stały dochód pasywny. Przypływ gotówki, który nie wymaga od nas codziennego wysiłku, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz wolności finansowej. Dodatkowe źródło dochodu pozwala także na generowanie oszczędności na przyszłość, które mogą się przydać w nieoczekiwanym momencie. Kupno mieszkania na wynajem jest jedną z najpopularniejszych form pozyskiwania pasywnego dochodu, który stanowi solidne zabezpieczenie finansowe. 

Wzrost wartości nieruchomości w Krakowie to kolejny powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w ten sektor rynku. Rosnące ceny mieszkań oraz dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości sprawiają, że kupno mieszkania na wynajem w Krakowie stanowi doskonałą długoterminową inwestycję. 

 

Rynek wynajmu – gdzie najlepiej kupić mieszkanie w Krakowie? 

Osoby zainteresowane inwestycją najczęściej obawiają się o popyt mieszkań na wynajem. Nie od dziś wiadomo, że Kraków jest jednym z najpopularniejszych miast w Polsce. Od wielu lat stolica Małopolski przyciąga do siebie studentów, jak i osoby chcące się rozwijać naukowo oraz zawodowo. To właśnie wśród tej grupy znajduje się najwięcej osób zainteresowanych najmem mieszkania. Warto wspomnieć, że Kraków cieszy się ogromnym zainteresowaniem także wśród turystów. Z roku na rok, wynajem lokum pod krótki najem zyskuje na popularności.  

Gdzie warto inwestować w mieszkanie na wynajem w Krakowie? 

Kupując mieszkanie na wynajem, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację oraz potencjalnych zainteresowanych wynajęciem mieszkania. Jeśli planujesz wynająć lokum studentom, najlepszymi dzielnicami będą Krowodrza, Śródmieście, Czyżyny, Ruczaj i Bronowice – to właśnie tam znajdują się najpopularniejsze ośrodki akademickie. Dużą grupę osób wynajmujących mieszkania w Krakowie stanowią także pracownicy. Te osoby najczęściej decydują się na wynajem w dzielnicach bardziej oddalonych od centrum, takich jak Nowa Huta, Bieżanów czy Prokocim. Kraków to miasto, które dysponuje bardzo dobrą infrastrukturą, dzięki czemu mieszkańcy bez problemu, są w stanie znaleźć dogodne połączenie w dowolną część miasta. 


Czy mieszkanie pod wynajem to rentowna inwestycja? Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w lokum na wynajęcie, istotny jest bilans zysków w stosunku do kosztów. Warto pamiętać, że generowanie pasywnego dochodu zawsze liczy się z początkowymi kosztami oraz zaangażowaniem. Przy inwestycji w mieszkanie na wynajem, przede wszystkim należy pamiętać o kosztach kupna mieszkania oraz o jego standardzie. Jeśli kupisz mieszkanie w korzystnej cenie oraz wynajmiesz je w cenie rynkowej lub powyżej, istnieje duża możliwość, że inwestycja okaże się rentowna. Należy również wziąć pod uwagę, że utrzymanie mieszkania oraz możliwe remonty czy naprawy także generują koszty. 

Ryzyka związane z inwestowaniem w mieszkanie na wynajem  

Dużym ryzykiem związanym z inwestowaniem w mieszkanie na wynajem są potencjalne problemy z najemcami: niewypłacalność, problemy z eksmisją oraz zniszczenia mogą spędzać sen z powiek. Przed takimi ewentualnościami należy się odpowiednio zabezpieczyć: podstawę stanowi dobra umowa. Dlatego przed podpisaniem dokumentów, warto skonsultować się z prawnikiem. 
Zmiany w popycie i podaży to kolejne ryzyko, o jakim trzeba pamiętać, planując kupno mieszkania pod wynajem. Mimo że rynek nieruchomości w Krakowie uchodzi za stabilny, istnieją czynniki, które mogą mieć wpływ na brak zainteresowania w wynajmie mieszkań. 

Jak zarobić na wynajmie mieszkania? 

Kupno mieszkania na wynajem to długoterminowa inwestycja, która może okazać się dobrym sposobem na uzyskanie dochodu pasywnego. Należy pamiętać, że początkowo wiąże się ona z dużymi kosztami oraz ryzykiem związanym z najemcami czy zmiennością rynku nieruchomości. Aby zwiększyć opłacalności inwestycji, należy wybrać mieszkanie w bliskim sąsiedztwie uczelni oraz miejsc pracy. Istotny jest także stan techniczny mieszkania –  zadbane lokum o nowoczesnym standardzie przyciągnie zainteresowanych. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu zysków jak najszybciej, warto wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, które są gotowe do wprowadzenia. 
 

Sprawdź nasze aktualne Inwestycję!