Blog
Jak zmiany klimatyczne wpływają na rynek nieruchomości w Polsce?
Zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie, dlatego znacznie chętniej korzystamy z ekologicznych rozwiązań, które mają na celu ochronę naturalnego środowiska. Zastanówmy się więc, jak zmiany klimatyczne wpływają na rynek nieruchomości w Polsce?
Wzrost znaczenia ekologicznego budownictwa
Globalne ocieplenie oraz coraz częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych mają także wpływ na rynek nieruchomości w naszym kraju. Nabywcy mieszkań coraz częściej decydują się na zakup mieszkań energooszczędnych, czyli takich, w których zastosowano ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązania. Przykładem może być optymalizacja zużycia energii przy zastosowaniu inteligentnych systemów sterujących czy energooszczędne oświetlenie. Ekologiczne mieszkania cieszą się rosnącą popularnością także ze względu na niższe rachunki za energię.
Ogromny wpływ na to, czy energooszczędne mieszkanie będzie spełniać swoje zadanie, ma także sposób, w jaki został zbudowany budynek oraz jakie materiały zostały użyte. Przy wyborze energooszczędnego mieszkania, warto więc zwrócić uwagę na układ światła oraz zastosowanie przeszklonych balkonów, które wspomagają dopływ naturalnego światła do środka. Istotne jest także położenie i otoczenie budynków. Pasy zieleni, sadzenie roślin czy roślinność na dachu stają się już normą.
Lokalizacja a zmiany klimatyczne
W obliczu zmian klimatycznych, a co za tym idzie, także licznych zagrożeń pogodowych, lokalizacja nieruchomości staje się kluczową kwestią. W Polsce największym zagrożeniem mogą okazać się powodzie oraz pożary lasów, dlatego też przed zakupem mieszkania, warto zasięgnąć informacji, czy budynek nie znajduje się na terenach zalewowych, lub nie jest narażony na zagrożenia pożarowe. Oczywiście nie wszystkie miejsca w naszym kraju są narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe, Kraków jest miastem położonym na południu Polski, gdzie występuje niewielkie zagrożenie powodziowe oraz pożarowe, choć niektóre miasta i miejscowości położone w Małopolsce często zmagają się ze skutkami zmian klimatycznych.
Jak osiedla mieszkaniowe zarządzają zasobami wody?
W obliczu zmian klimatycznych istotną kwestią jest umiejętne zarządzanie zasobami wody. Nieregularne opady deszczu, cykliczne susze występujące w okresie wiosennym i letnim czy coraz mniejsze opady śniegu są przyczyną deficytu wody na terenie naszego kraju. Z pomocą przychodzą nowoczesne systemy oszczędzania wody stosowane podczas budowania nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. W jaki sposób osiedla mieszkaniowe zarządzają zasobami wody? Przede wszystkim stawiając na magazynowanie wody deszczowej, która może zostać użyta do spłukiwania toalety, czy podlewania roślin. Gromadzenie deszczówki oraz jej magazynowanie to także doskonały sposób na uniknięcie powodzi w miastach.
Jak zmiany klimatyczne wpływają na wartość nieruchomości?
Na wartość nieruchomości ma wpływ wiele czynników, a coraz więcej kupujących zwraca szczególną uwagę na lokalizację miejsca zamieszkania nie tylko pod względem wygody i preferencji, jak i na ryzyko wystąpienia klęski żywiołowej na danym terenie. Oznacza to, że mieszkania ulokowane na terenach zagrożonym ryzykiem powodzi, huraganu czy pożarów mogą spaść na wartości. Inwestorzy zdają sobie sprawę z obecnych tendencji nabywców, dlatego coraz częściej, podczas wyboru lokalizacji inwestycji, decydują się na skorzystanie z oceny ryzyka klimatycznego pomagającej dokładnie oszacować, czy na wybranym obszarze istnieje zagrożenie klęską żywiołową.
Zmiany klimatyczne a rynek nieruchomości w Polsce
Mimo że Polska nie wydaje się krajem, który z racji swojego położenia może być szczególnie narażony na zmiany klimatyczne, nie sposób nie zauważyć, że globalne ocieplenie ma wpływ także na nasze podwórko, dlatego warto zwrócić uwagę na lokalizację nieruchomości, którą chcemy kupić. Warto także rozpatrzyć wybór mieszkania energooszczędnego, co niesie korzyści zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska.