Blog

Jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Kupno nowego mieszkania to niezwykle poważna decyzja, która wiąże się z wieloma formalnościami. W tym artykule podpowiadamy, jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem mieszkania, oraz na co należy zwrócić uwagę podczas ich weryfikacji. Kluczowe dokumenty do weryfikacji przed zakupem mieszkania.

 

Kluczowe dokumenty do weryfikacji przed zakupem mieszkania  

 

Jeśli właśnie udało Ci się znaleźć swoje wymarzone mieszkanie, które spełnia wszystkie wymagania, można powiedzieć, że jeden z najważniejszych punktów masz już za sobą. Jedną z najbardziej kluczowych czynności przed zakupem mieszkania, jest dokładne sprawdzenie dokumentacji przyszłego lokum. Przede wszystkim pomoże Ci to uniknąć problemów prawnych.
Jednym z najważniejszych dokumentów, jakie należy sprawdzić, jest księga wieczysta – warto dokładnie przejrzeć wpisy dotyczące nieruchomości pod względem hipoteki, służebności oraz obciążeń. Obecny właściciel jest zobowiązany podać jej numer, a najważniejsze informacje z łatwością możesz sprawdzić na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. 
Akt własności to kolejny podstawowy dokument, który powinien zostać dokładnie zweryfikowany przed zakupem nieruchomości. Stanowi on potwierdzenie, kto jest prawowitym właścicielem mieszkania, które mamy zamiar kupić. 

Stan prawny i techniczny nieruchomości

 

Podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego, szczególną uwagę warto zwrócić na dokumenty pozwalające określić stan prawny i techniczny nieruchomości. 
Protokoły przeglądów technicznych pozwalają na dokładne określenie stanu technicznego, w jakim znajduje się mieszkanie. Warto zwrócić uwagę na stan instalacji (elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej). Gwarantuje to bezpieczeństwo, ale też pozwala określić, czy poprzedni właściciele należycie dbali o mieszkanie. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy przeprowadzą kompleksowy przegląd instalacji. 
Równie istotnym dokumentem jest plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu dowiemy się, jakie są plany dotyczące okolicy budynku i czy mogą mieć one wpływ na wartość nieruchomości oraz nasz komfort. 

Dokumentacja związana z mediami i opłatami 

 

Przed zakupem mieszkania warto zapoznać się z dokumentacją dotyczącą eksploatacji mieszkania, która pomoże nam określić całkowite koszty opłat, jak i upewnić się, że poprzedni właściciel nie zalegał z opłatami. 
Podczas przeglądania umowy z dostawcami mediów, zwróć uwagę na ich ważność, wysokość oraz ewentualne zaległości. 

Formalności przy zakupie mieszkania – pozwolenia i zaświadczenia 

 

Jeżeli zdecydowałeś się kupić mieszkanie od dewelopera, istotne będzie sprawdzenie niezbędnych pozwoleń i zaświadczeń. Istotna będzie również wiarygodność dewelopera i sprawdzenie, czy firma nie jest zadłużona.
Przede wszystkim dokładnie sprawdź pozwolenia na budowę i użytkowanie budynku, w którym mieści się lokum. Legalność budowy oraz zgodność z przepisami to podstawowe kwestie, które pozwolą Ci uniknąć problemów prawnych. 
Jeżeli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, poproś o zaświadczenie o braku zaległości w opłatach uiszczanych do wspólnoty mieszkaniowej. 

Dokumenty, które warto sprawdzić przed zakupem mieszkania – na co zwrócić uwagę?

 

Podczas podejmowania decyzji o zakupie wymarzonego mieszkania, to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu, która wiąże się z dużymi wydatkami. Jest ona procesem wymagającym sprawdzenia wielu aspektów, a formalności są jednym z najważniejszych punktów, które należy dokładnie zweryfikować
Dokładna weryfikacja dokumentacji przyszłego mieszkania pozwoli Ci uniknąć problemów prawnych oraz zagwarantuje bezpieczeństwo użytkowania lokalu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, lub potrzebujesz pomocy przy weryfikacji dokumentów, nie wahaj się skorzystać z pomocy zaufanego prawnika lub notariusza.