Blog

Najczęstsze problemy techniczne w starszych mieszkaniach

Zakup starszego mieszkania to opcja, którą wybiera coraz więcej osób. Często za podjęciem takiej decyzji stoi atrakcyjna cena oraz możliwość wprowadzenia od zaraz. Kupując swoje przyszłe lokum, warto także wziąć pod uwagę stan techniczny, który w mieszkaniach z rynku wtórnego często stanowi problem, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jak i dyskomfortem wynikającym z przeprowadzanym remontem. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze problemy techniczne w starszych mieszkaniach.

 

Problemy techniczne związane z instalacjami 


Najczęściej występującym problemem w starszych mieszkaniach są problemy techniczne z instalacjami. Są one nie tylko uporczywe, ale również kosztowne oraz niebezpieczne. Dlatego podczas wybierania swojego przyszłego mieszkania, warto zwrócić szczególną uwagę na stan instalacji w budynku, w którym potencjalnie zamieszkamy. 

Jakie problemy mogą być najbardziej uporczywe?  

•    Problemy z instalacją elektryczną 

Stare i źle poprowadzone przewody mogą być przyczyną licznych awarii. Zwarcia w instalacji elektrycznej bywają nie tylko uporczywe, ale przede wszystkim stanowią źródło zagrożenia pożarem. Niestety w starszych mieszkaniach zdarzają się błędy wynikające z nieprawidłowego poprowadzenia przewodów lub zbyt niskiej mocy przyłączeniowej. Stara instalacja może nie poradzić sobie ze wzrastającą liczbą urządzeń. 
Istotnym problemem związanym z instalacją elektryczną jest brak odpowiednich zabezpieczeń. Ochrona przed przepięciami stanowi jeden z najważniejszych elementów instalacji elektrycznej, dzięki której można wyeliminować ryzyko przeciążeń i uszkodzeń. Niestety bez odpowiednio dobranych bezpieczników i odgromników, zwiększa się szansa na usterki, a nawet porażenia. 

•    Problemy z instalacją hydrauliczną

Jednym z najczęściej spotykanych problemów w mieszkaniach z rynku wtórnego są awarie instalacji hydraulicznych. Zapchane rury odpływowe, niedziałające zawory, cieknąca armatura czy pęknięte rury to tylko część usterek, z jakimi możemy mieć do czynienia w starszych mieszkaniach. Niestety problemy z hydrauliką bywają kosztowne oraz znacznie wpływają na komfort naszego codziennego życia. Pęknięte rury i niedziałające zawory często prowadzą do zalań mieszkania oraz poważnych zniszczeń. Podczas oględzin lokum, warto zwrócić uwagę na stan instalacji hydraulicznej. 

•    Problem z gruntem i wilgocią w elewacji budynku  

Zawilgocona i zagrzybiała elewacja jest najczęściej wynikiem nieodpowiednich systemów do hydroizolacji. Najczęściej dotyczy to błędów podczas projektowania budynku – złe odprowadzenie wody z dachu i dobranie nieodpowiednich materiałów budowlanych sprzyjają pojawianiu się grzybów i pleśni na elewacji budynków. Jest to nie tylko wyjątkowo nieestetyczne, ale w konsekwencji prowadzi do poważnych zniszczeń elewacji. 
 

Problemy techniczne związane z wentylacją i izolacją termiczną

 

Wiele problemów może sprawić także nieprawidłowo działająca wentylacja. Odpowiedni przepływ świeżego powietrza jest niezwykle istotny dla naszego samopoczucia i komfortu. Problem z wentylacją grawitacyjną często wynika z nieodpowiednio zamontowanych wentylatorów oraz z błędów architektonicznych powstałych w trakcie projektowania systemów wentylacji. Przewody wentylacyjne w starszych budynkach mogą być zapchane lub nieszczelne. Niestety zdarza się, że kanały zostają błędnie połączone.

Nieodpowiednia wentylacja ma wpływ nie tylko na złe samopoczucie mieszkańców, ale sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, przez co wyposażenie naszego mieszkania może ulegać szybszemu zniszczeniu. 
Izolacja termiczna to niezwykle istotny element nie tylko estetyczny, ale także eksploatacji budynku, gdyż odpowiednia termoizolacja gwarantuje niższe koszty ogrzewania. Aby uniknąć strat ciepła, warto zorientować się kiedy i jakim sposobem został ocieplony budynek. 

Najwyższe standardy w inwestycjach Grupy Matejek 


Jako deweloper funkcjonujący na krakowskim rynku nieruchomości od 20 lat, zdajemy sobie sprawę, jak istotny jest wysoki standard wykończenia naszych inwestycji. Aby zminimalizować ryzyko awarii, stosujemy tylko materiały najwyższej jakości, pochodzące od renomowanych sprzedawców. Dzięki nieustannej kontroli oraz nadzorowi budowlanemu mamy pewność, że instalacje w naszych budynkach są wykonywane w prawidłowy sposób, gwarantując bezpieczeństwo oraz wysoki komfort mieszkania.